Jocurile Nationale pentru Persoane cu Dizabilităti

26-31 mai 2013, Constanta


 

Peste 130 de sportivi de la 12 cluburi sportive din România au participat la Jocurile Nationale pentru Persoane cu Dizabilităti de la Constanta din 26-31 mai. 18 membri de la Centrul Lamont au participat la competitia de o săptămână care a inclus Campionatul National de Atletism, Campionatul National de Baschet în Fotoliu Rulant, Campionatul National de Sah si Jocurile Nationale de Tenis de Masă.

La atletism, Ciprian Baraian a continuat să-si demonstreze pregătirea pentru Campionatele Mondiale IPC de la Lyon din iulie câstigând medalia de aur la 100 m, 200 m, săritura în lungime si la specialitatea sa, aruncarea sulitei, precum si o medalie de argint la aruncarea greutătii, în timp ce alti doi membri ai Centrului Lamont au câstigat aurul la proba de aruncare a sulitei, Corina Covaciu si Gavrila Nasui.

Echipa de baschet în fotoliu rulant a Centrului Lamont, Alex Diaconu, Petru Ifrosa,  Robi Otvos, Dorel Muresan si Iosif Fodor, a câstigat Campionatul National în mod clar, învingând celelalte patru echipe, Temerarii Arad, Brasov, Motivation București, Constanta, iar la Trofeul Litoral, echipa din Cluj a câstigat din nou medalia de aur, învingând toate echipele, inclusiv echipa din Varna, Bulgaria.

 

Dacian Makszin, Petru Ifrosa, Dorel Muresan, Laszlo Koloszi, Mihai Miron, Florentina Hriscu, Corina Covaciu si Mihai Egri au câstigat toți medalii de aur la competitia de tenis de masă. Aceste rezultate foarte bune si de asemenea, alte medalii de aur si argint la toate probele au asigurat câstigarea cupei Trofeul Litoral la echipe pentru rezultatele generale de către echipa Centrului Lamont.

Rezultatele sunt dupa cum urmeaza: 

Nume

100m

200m

Sulita

Greutate

Saritura/Lungima

Tenis de Masa -Simplu

Tenis de masa - Dublu

Sah

Hriscu Florentina

Loc. 2

Loc. 2

Loc. 1

Loc. 2

Loc. 2

Loc. 2

Loc. 1

 

Covaciu Corina

 

 

Loc. 1

Loc. 2

 

Loc. 2

Loc. 1

 

Nasui Gavrila

 

 

Loc. 1

Loc. 1

 

Loc. 3

Loc. 2

 

Miron Mihai

 

 

Loc. 2

Loc. 2

 

Loc. 2

Loc. 1

 

Baraian Ciprian

Loc. 1

Loc. 1

Loc. 1

Loc. 2

Loc. 1

 

 

 

Koloszi Laszlo

 

 

Loc. 3

Loc. 2

 

Loc. 1

Loc.3

 

Muresan Dorel

 

 

Loc. 1

Loc. 2

 

Loc. 1

Loc. 1

 

Preda Gianni

 

 

 

 

 

Loc. 3

Loc. 2

 

Egri Mihai

 

 

 

 

 

Loc. 2

Loc. 1

 

Makszin Dacian

 

 

 

 

 

Loc. 1

Loc. 1

 

Ifrosa Petru

 

 

 

 

 

Loc. 1

Loc. 1

 

Fodor Attila

 

 

 

 

 

Loc. 3

Loc. 2

 

Otvos Robert

 

 

 

 

 

Loc. 2

Loc. 3

 

Diaconu Alex

 

 

 

 

 

 

Loc. 1

 

Covaciu Daniel

 

 

 

 

 

 

 

Loc. 3